The Shubie Brothersin uusi albumi It Takes A Village “soitti itse itsensä – ilman minkäänlaista genrepurismia”
18.8.2023 10:08:00 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote
Mitä tekevät Suomen työllistetyimpiin kuuluvat muusikot, kun leipätöistä saa lomaa?
Siihen kuullaan vastaus tänään elokuun 18. päivänä, kun The Shubie Brothersin uusi pitkäsoitto It Takes A Village ilmestyy. Muun muassa Ismo Alangon ja J Karjalaisen yhtyeissä vaikuttavista muusikkoystävistä muodostuneen, jo pitkäikäisen bändin uusi levy soi nimensä mukaisesti kuin soittamassa olisi pieni kylä – mutta kyseessä on viiden Shubie-veljen sulava yhteissoundi. Vierailijoita ei levyllä kuulla.

Bändissä soittavat Jussi Jaakonaho (kitarat), Miikka Paatelainen (kitarat), Jukka Kiviniemi (basso), Abdissa "Mamba" Assefa (lyömäsoittimet) ja Janne Haavisto (rummut). Kokoonpanossa varsinaisen solistin ja keulahahmon puuttuminen on alusta asti tuonut bändiin poikkeuksellisen demokratian ja paineettomuuden tilan, ilman minkäänlaista genrepurismia tai ennalta-arvattavuutta. The Shubie Brothers on itseohjautuva organismi, joka osaa yllättää jäsenensäkin.
Kokoonpanon edellisen albumin Casual (2020) tekeminen ja siitä saatu palaute olivat niin positiivisia kokemuksia, että uusia biisejä alkoi syntyä saman tien lisää.
– Uusi levy syntyi kuin itsestään. Yhdessä soittaessa musa kuulostaa heti vain ja ainoastaan tältä bändiltä. Edelliseen levyyn verrattuna ollaan entistä rohkeampia ja musiikissa on enemmän mystiikkaa. Itse en hahmota useinkaan, miten tähän ollaan päädytty. Tämä levy toden totta soitti itse itsensä!, kitaristi Jussi Jaakonaho heittää.
– Tuntuu, että tämä bändi kehittyy ja syvenee täysin tiedostamatta ja varta vasten yrittämättä. Bändissä on ihan mihin tahansa maailman instrumentaalibändiin verrattuna poikkeuksellisen vahvasti sävellyksellistä, rytmillistä ja solistista voimaa, Jaakonaho kiteyttää The Shubie Brothersin nykytilan.
– Mulle "It Takes A Village" tarkoittaa muun muassa sellaista yhteisöllisyyttä, johon olen törmännyt vaikkapa Austinissa, Texasissa ja Helsingin Roihuvuoressa. Sellaista, jossa skidit otetaan alusta asti messiin elämään, myös keikoille, jossa perinteet musasta ruokaan siirtyy luontevasti sukupolvelta toiselle. Siinä on jotain todella kaunista!, rumpali Janne Haavisto summaa levyn nimen ja biisien alkulähteiden taustaa.
Levytyssessiot käynnistyivät Mamba Assefan äänityksillä Ambience-studiolla syksyllä 2022. Äänityksiä jatkettiin Sipoon E-studiolla tammikuussa 2023 Jyri Riikosen johdolla. Miksauksesta vastasi Janne Haavisto Shubie Sound Studiolla ja masteroinnista Pauli Saastamoinen Finnvox Studiolla. Kannen viimeisteli Haaviston tekemien valokuvakollaasien pohjalta Egotripistäkin tuttu Knipi.
The Shubie Brothersia työllistävät Suomen eturivin solistit keikkailevat ensi vuonna harvemmin, ja se mahdollistaa bändin jalkautumisen studiosta enenevässä määrin keikkalavoille. Tilanne päästää soittajat paikkaan, johon he aina vääjäämättä palaavat – ja palavat halusta palata – kun vaan muilta pesteiltään ehtivät: Shubie-veljiksi!
Tulkoon vuodesta 2024 koko maailman rytmeissä kelluvan rautalangan ilosanoman vuosi!
It Takes A Village -albumin julkistusta juhlitaan maanantaina 21.8. Huvilateltassa. The Shubie Brothers aloittaa illan ennen etiopialaisjazzin mestaria Mulatu Astatkea.
Liput Huvilateltan 21.8. klo 19.00 alkavalle levynjulkistuskeikalle täältä.
It Takes A Village -albumin kappaleet:
1. Angles Morts
2. Aurora
3. It Takes A Village
4. Snake Island
5. Longing
6. Back To Normal
7. Arid
8. Sam The Flower
9. Hattaraa
10. Discordia
11. Faux Madness
Katso tuore video Angles Morts -singlestä täältä.
The Shubie Brothersin levyt ovat kuultavissa suoratoistoissa.
The Shubie Brothers Instagram
The Shubie Brothers Facebook
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Musiikkitalon Urkujen syksyn 2026 ohjelma julki – luvassa klassikoita, tähtivieraita sekä odotettu toiveuusinta7.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Musiikkitalon Urkujen kolmas syksy tuo Helsingin Musiikkitalon konserttisaliin kansainvälisiä huippuvieraita, nuoren tähtilupauksen sekä poikkeuksellisia ohjelmakokonaisuuksia klassikoista kantaesitettävään urkusatuun ja elektroakustisiin kokeiluihin. Syyskauden kohokohtiin kuuluvat muun muassa Olivier Latryn ja Shin-Young Leen nelikätinen duokonsertti, Kimmo Pohjosen Hallowed Lungs – Pyhät keuhkot -teoksen odotettu paluu sekä koko perheen urkusatu. Marraskuussa kuullaan myös Wayne Marshallin ja Lahden Gospelkuoron yhteiskonsertti, ja kausi huipentuu Bachin musiikin ympärille rakentuvaan joulukonserttiin. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
Tytti Metsä ja Hyypiöt yhdistää Yhteistä rytmii -levyllään americanaa ja indie popia juurevaan kansanmusiikkiin3.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tytti Metsä ja Hyypiöt -trio julkaisee esikoisalbuminsa Yhteistä rytmii pitkäperjantaina 3. huhtikuuta 2026. Levy on kuultavissa ja ladattavissa suoratoistopalveluissa ja saatavilla myös vinyylinä ja CD:nä hyvinvarusteilluista levykaupoista. Julkistusta juhlitaan kuuntelusessiolla ja livekeikalla Jätkäsaaren Uudella Saunalla tänään 3.4. alkaen klo 17.00, tapahtumaan on vapaa pääsy.
Siri Hustvedt Helsinki Lit Masterclass -sarjan vieraaksi toukokuussa31.3.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Järjestyksessä viides Helsinki Lit Masterclass saa kevään 2026 toisen kirjallisuuden mestarikurssinsa vieraaksi todellisen maailmankirjallisuuden supertähden, norjalais-amerikkalaisen Siri Hustvedtin. Hakuaika 14. toukokuuta järjestettävälle kurssille alkaa tänään tiistaina 31. maaliskuuta.
Hongkongin filharmonikot Tarmo Peltokosken johdolla Helsingin Musiikkitaloon – lipunmyynti käynnissä nyt30.3.2026 09:13:08 EEST | Tiedote
Aasian huippuorkestereihin lukeutuva Hongkongin filharmoninen orkesteri saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja esiintyy Helsingin Musiikkitalossa 28. marraskuuta. Kapellimestarina nähdään kansainvälisen läpimurron tehnyt Tarmo Peltokoski ja solistina saksalainen pianisti Martin Helmchen. Konsertissa kuullaan Yao Chenin Waltz of the Rolling Giants, Saint-Saënsin Eläinten karnevaali sekä Wagnerin maailmaan johdattava Der Ring – An Orchestral Adventure.
Aleksi Barrièren ohjaama Secret Flowers saa kantaesityksensä Tampere Biennalessa 18. huhtikuuta – nō-teatterista ammentavan teoksen keskiössä ovat ihmisyyden mysteerit ja kulttuurienvälinen dialogi26.3.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Musiikkiteatteriohjaaja ja libretisti Aleksi Barrière tuo huhtikuussa Tampere Biennaleen uuden musiikkiteatteriteoksen Secret Flowers. Neljän nykyteoksen kokonaisuus on saanut innoituksensa klassisesta japanilaisesta nō-teatterista. Esityksessä kuullaan maailmankuulua japanilaista nō-laulaja Ryoko Aokia, juhlittua perinteen tulkkia ja uudistajaa, joka esiintyy ensimmäistä kertaa Suomessa. Secret Flowers -kokonaisuus huipentuu säveltäjä Juha T. Koskisen uuteen näyttämöteokseen Kuudennen kadun nainen, jonka libreton on kirjoittanut kirjailija Selja Ahava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme